حالت شب

فرانسه و آلمان مدتهاست که برای توافق هسته ای با ایران تلاش می کنند. وقتی جو بایدن اعلام کرد که آمریکا می خواهد دوباره در برجام حضور یابد ، پاریس و برلین بر این خواسته بیشتر دمیدند. در واقع ، آنها واشنگتن را ترغیب کردند که سریع خودش را به توپ برساند. وزیر امور خارجه آلمان اظهار داشت: “تعلل ورزیدن به نفع هیچ کس نیست”.

اروپایی ها بارها هدف توطئه های تروریستی ایرانی قرار گرفته اند. آنها همچنین در مورد تهدید هسته ای تهران و فعالیت های بی ثبات کننده رژیم در خاورمیانه و فراتر از آن نگران هستند. علی رغم رو باز نشان دادن به تهران ، ایران بدتر عمل کرد. با این حال برخی از رهبران قدرتمند اروپا می خواهند توافق با ایران را به سرانجام برسانند. چرا؟

به نظر می رسد بخشی از پاسخ مرتبط با بنیامین (نتانیاهو) باشد. فرانسه پس از انعقاد توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ به طور قابل توجهی روابط اقتصادی خود را با ایران تقویت كرد. فقط یك سال بعد ، شركت تولیدكننده اتومبیل فرانسه PSA از سرمایه گذاری مشترک با خودروساز ایرانی ایران خودرو خبر داد. آلستوم مستقر در فرانسه و سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران تفاهم نامه ای را برای توسعه همکاری های صنعتی با جمهوری اسلامی ایران [signed] در زمینه حمل و نقل ریلی و شهری امضا کردند. ایران همچنین توافق نامه ای را برای خرید بیش از ۱۰۰ هواپیما با غول پیکر اروپایی ایرباس منعقد کرد. در سال ۲۰۱۷ ، غول نفتی توتال فرانسه (هم اکنون TotalEnergies) یک پروژه چند میلیارد دلاری را در بخش گاز با تهران امضا کرد. فقط در سال ۲۰۱۷ صادرات فرانسه به جمهوری اسلامی دو برابر شد.

خروج آمریكا از این برجام و تحریم هایی كه متعاقباً توسط واشنگتن علیه افرادی كه با ایران معامله می كنند در مسیر برجام سنگ انداخت. شرکتها از ایران عزیمت کردند. سرمایه گذاری مشترک PSA به حالت تعلیق درآمد. پاسخ پاریس به شرکتهای اش این بود که از نقد کردن چک های خود ناامید نشوند.

انصافاً ، نقد کردن پولها ممکن است تنها مسئله نباشد. رئیس جمهور فرانسه ، امانوئل مکرون آرزو دارد یک قطب مستقل در سیاست جهانی باشد. وی نفوذ در ایران را راهی برای تقویت نفوذ کم پاریس در خاورمیانه ، به ویژه در لبنان ، می داند جایی که بازوی بلند تهران از طریق گروه شبه نظامی حزب الله شیعه فعالیت می کند ما این را در عمل در ژانویه گذشته دیدیم ، وقتی ماکرون پاسخ ایران را به مواضع سخت آمریکا تکرار کرد ” ما انتظار نداریم آمریکایها نگاهشان نسبت به حزب الله عوض کنند، اما حداقل براساس واقعیت های لبنان عمل کنند بین آنچه در واقعیت ممکن است یا نیست”

در واقع ، چشم انداز بازگشت ایالات متحده به این توافق اهرم اقتصادی و سیاسی فرانسه را تقویت می کند. ماکرون در گفتگوی ایالات متحده و ایران خود را به عنوان “یک میانجی صادق” معرفی کرده است.

آلمان همچنین روابط اقتصادی با ایران داشته و از تحریم های آمریکا لطمه خورد. غول خودرویی دایملر در سال ۲۰۱۸ ایران را ترک کرد. صادرات آلمان به ایران در شش ماه اول ۲۰۱۹ تقریباً نصف شد.

هنوز ، مانند فرانسه ، مسئله آلمان منحصراً اقتصادی نیست. برلین همیشه برجام را پیروزی چندجانبه گرایی می دانست ، رویکردی در سیاست خارجی که آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان مدتهاست از آن حمایت می کند. با حمایت از ایران ، برلین همچنین به طور غیر مستقیم از نفوذ روسیه در خاورمیانه حمایت می کند و جایگاه آلمان را به عنوان توازن قدرت بین شرق و غرب به رخ می کشد.

جنبه دیگر خط نرم آلمان و فرانسه در مورد ایران این است که این کشور به چین خدمت می کند. چین بطور قابل توجهی به ایران نزدیکتر شده است: فقط در مارس گذشته ، دو کشور توافق نامه همکاری ۲۵ ساله امضا کردند. دوستی فرانسوی-آلمانی نسبت به ایران آنها را بیشتر در حد وسط بین واشنگتن و پکن قرار می دهد.

اما این توازن استراتژیک و اقتصادی فرانسوی آلمانی مشکلی دارد. هیچ یک از آنها معایب عمیق توافق ایران را در نظر نمی گیرد ، که به وضوح بلند پروازی های هسته ای ایران یا فعالیت های بی ثبات کننده تهران را در نظر نمی گیرد. به نظر می رسد پاسخ اجماع این است: “بله ، در نهایت ممکن است توافق به شکست بخورد ، اما به ما فرصت می دهد تا یک پاسخ را آماده کنیم ، و از آنجا که ما یک رویکرد چند جانبه داریم ، یک پاسخ مشترک و هماهنگ وجود دارد.” این منطق مزخرف است.

واقعیت این است که دولت بایدن به توافق ایران به عنوان راهی برای جدا شدن از خاورمیانه نگاه می کند. و از آنجاکه این امر به چین و روسیه اجازه می دهد تا مداخلات خود را در منطقه افزایش دهند. اروپا با تمام عواقب منفی در یک منطقه ناپایدار ، خطرناک و نگران کننده تنها خواهد ماند.

بدترین اتفاقی که می تواند برای اروپا بیفتد این است که برلین و پاریس دقیقاً همان چیزی را که آنها می خواهند بگیرند (استقلال از آمریکا).

نویسنده: جیمز کارافانو، کارشناس امنیت ملی و معاون موسسه کاترین و شلبی کالوم دیویس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید